Той дава възможност за развитие на всеки, който е доказал във времето, че може да поема отговорност, казва мажоритарната претендентка в 24-и избирателен район в София. Според нея депутатите от ГЕРБ ще са дисциплинирани като столичните общински съветници
Моника Панайотова е на 25 години и е мажоритарен кандидат на ГЕРБ за 24-и избирателен район. Председател е на младежката организация на партията. Завършила е УНСС и е магистър по международни икономически отношения. До миналата година е била директор "Проекти и връзки с обществеността" в Института за икономическа политика. Владее френски и английски. Моника е най-младият кандидат за депутат сред водачите на листи и мажоритарните кандидати в трите софийски избирателни района. От статистическа гледна точка тя е с десет години по-млада от средната възраст на кандидатите на партията за депутати. С нея разговаря Свилен Кръстев от БТА.
- Какъв е мотивът на един млад човек да се занимава с политика? - Винаги съм искала да се занимавам с политика, още когато завърших гимназия, знаех, че искам да уча международни отношения и за щастие имах шанса да вляза в тази специалност. До появата на ГЕРБ обаче не намирах партия, която да дава приоритет на младите и която да ме привлече с начина си на водене на политика. Основният мотив, който според мен трябва да имаме младите хора, влизайки в политиката, е, че това е единственият начин да се променя системата. Когато си вътре в нея, ти можеш да влияеш, да показваш на принципа на "добрия пример" как биха могли да се случват нещата. Не казвам, че е лесно, но трябва колкото може повече млади хора да направим този опит, иначе манталитетът, подходът и негативните възприятия за политика никога няма да се променят.
- Смятате ли, че гласът на младият избирател /20-30 г./ може да бъде чут от политиците? - При нас се чува, още от 18 г. нататък. Гласът на младите се чува, но е важно и този глас да бъде съдържателен. Подходът на младите в ГЕРБ е винаги да предлагат определени идеи, инициативи, да имат алтернативни предложения и виждания. Затова и те са инициатори, а не изпълнители. Една част от младежите, според доказаните от тях знания и умения, участват пълноправно към експертните комисии на партията и разработването на секторните политики в управленската ни програма. Сигурна съм, че този модел на поведение спрямо младите в партията ще се пренесе и в държавата, ако и гражданите ни подкрепят на 5 юли.
- Какво трябва да се промени в отношението на политиката към младите и на младите към политиката? - Политиката сама по себе си има отношение към младите - младежката политика е най-сложната хоризонтална политика, която интегрира елементите на редица секторни политики, имащи отношение към младите: образование, здравеопазване, миграционна, демографска политика и т.н. Нишката обаче се къса в момента, в който се предприемат действия по отношение на младите, без да се чуе тяхното мнение, обратна връзка. Затова е много важно от една страна младите да бъдат активни и да изказват своето мнение и предложения и от друга страна политиците да възприемат младите не само като наблюдатели и изпълнители, а и като участници в процеса.
- Какво бихте отговорила на упрек, че младостта не носи опит, а той е нужен при работа като депутат? - Опитът е дете на мисълта, а мисълта е дете на действието, т.е опитът не се определя изцяло и единствено от възрастта, но и от активността. Аз лично работя от първи курс като студентка. Мисля, че достатъчно се нагледахме на "опитни политици", нека дадем шанс на новите лица.
- Как един млад политик в Народното събрание може да се опази от порочните практики там - гласуване с чужди карти, лобизъм и т.н.? - Аз лично няма да гласувам с чужда карта, не вярвам и колегите да го направят. Виждате дисциплината в местния парламент в София, мисля, че този подход ще се пренесе и в Народното събрание. Лобизмът не е нещо негативно, това е установена практика в Европа, проблемът в България е, че не е регламентирано, тъй като нямаме Закон за лобизма и респективно установени правила как да бъде упражняван.
- Обвиненията към ГЕРБ са, че всички издигнати кандидати стоят зад сянката на лидера на партията. Чувствате ли се в такава позиция? - Не бих казала, че се чувствам в сянка, дори напротив, г-н Борисов гарантира и дава възможност за развитие на всеки, който е доказал във времето, че може да поема отговорност, конструктивни предложения и да работи в екип, тъй като политиката е екипна игра. На мен ми е гласувано доверие, което съзнавам, че е и голяма отговорност и което трябва да оправдая.
- Младите кандидати не са сред популярните лица. Какво смятате, че ще успеете да направите до 5 юли, за да бъдат мотивирани избирателите да дадат гласа си за вашата мажоритарна кандидатура? - С помощта на колегите от ГЕРБ и най-вече МГЕРБ се стремя да бъда максимално близо до гражданите и да общувам с тях, да изслушвам проблемите им, да представям приоритетите си. Залагам изцяло на положителни конкретни послания, информационни пунктове в целия 24-и МИР, общуване в големите социални мрежи в интернет, тъй като това е пространството на нас, младите. Много е важна работата на терен, през обектива на камерата можеш да отправиш определени послания, но ако не получиш обратната връзка на гражданите чрез пряк контакт, трудно можеш да реализираш политика.
- Мажоритарният избор изисква по-конкретен ангажимент към избирателя. Какво поехте като ангажимент и какво сте готова да поемете, при условие, че ангажиментите са, за да се изпълняват? - Като мажоритарен кандидат имам два основни приоритета, които са свързани с досегашния ми опит - единият е в областта на младежката политика: "Да докажем, че България може да работи за и с младите" - изготвяне на стратегия за мобилизиране потенциала на младите и инвестиране в тях, респективно Закон за младежта, който да й даде нормативната рамка. Той включва и активизиране на диалога с младите чрез създаване на Национален младежки съвет, който да дава възможност на младите да участват в разработването на секторните политики, имащи отношение към тях. Другият приоритет е свързан с външната политика - участие в изготвянето на закон за Зелена карта, даващ по-лесен достъп на граждани от български произход до пазара на труда в България. По-широк обществен и парламентарен контрол на българските мисии в чужбина и съдействие за прекратяването на практиката за изцяло политически назначения на дипломатическа служба.
Мажоритарният кандидат за народен представител от 24 МИР, Моника Панайотова участва в четвъртия от поредицата политически дебати за млади български политици, организиран от Фондация „Фридрих Еберт”и Център за култура и дебат „Червената къща”. На 24 юни 2009г. представителите на младежките структури дискутираха на тема „Социални приоритети на следващото българското управление”. В началото на дебата, ръководителят на българския офис на фондацията д-р Марк Майнардус приветства с добре дошли Председателят на МГЕРБ, Моника Панайотова, Борис Вардев от НДСВ, Стоян Михалев от Синята коалиция, Евдокия Асенова от БСП, и Лало Каменов от ДПС и им пожела ползотворна дискусия. Журналистът Бойко Василев модерира срещата и поясни целта на организаторите - да се чуе гласа на младите, техните позиции и виждания за бъдещето на страната, както и предложенията им за развитието й в европейска перспектива. Младите хора трябва да участват активно в изграждането на общественото и политическото бъдеще на България, допълни Василев.
По време на дебата Моника Панайотова акцентира, че е сравнила трите управленски програми на БСП от 2005, актуализирания й вариант от 2007 и този от 2009 и е установила, че се предлагат едни и същи по съдържание проекти в секторите образование, енергетика и инфраструктура, просто формулирани по различен начин.” Имахте възможността за изпълните тези приоритети, но не го направихте” каза Моника Панайотова на представителя на БСП в залата. Представителят на КНСБ в дискусията Атанаска Тодорова поздрави дискутиращите, че са много добре запознати с управленските програми на политическите сили, които представляват на форума и допълни – „Трябва да напълните осигурителните фондове.”
Дискусията продължи и след края на дебата в неформална обстановка, при което Моника Панайотова имаше възможността да чуе и позициите на присъстващата публиката.
Моника Панайотова в интервю за Dnes.bg От: Андрей Любенов
Моника Панайотова е едно от новите лица в политическия живот. Тя излезе на преден план по време на евроизборите, на които зае седмата позиция в листата на ГЕРБ. Сега тя е кандидат за депутат, водач на мажоритарната листа на ГЕРБ в 24-ти МИР – София.
Там тя ще се изправи срещу сегашния министър на образованието Даниел Вълчев (НДСВ) и лидерa на СДС Мартин Димитров (Синята коалиция). Кандидат на БСП пък е изпълнителният директор на Агенцията по енергийна ефективност.
Откога си в ГЕРБ?
От самото създаване на сдружението и учредяване на партията съм част от ГЕРБ – това означава приблизително от три години. В момента съм председател на младежката организация на ГЕРБ.
Какво научи за политиката досега?
Политиката е игра и колкото повече навлизаш в нея, идеализмът все повече започва да изчезва. Добре известно е, че едни пишат сценария, а други го играят. Ако съумееш обаче да участваш и в двете, тогава наистина имаш шанс на принципа на „добрия пример”, да повлияеш нещата да се случват по правилния начин. За това вярвам, че в нея трябва да навлязат повече млади хора. Под млади хора имам предвид не малки на възраст, а нови за тази сфера – специалисти, образовани и компетентни българи, които досега са стояли встрани от политическия живот. Трябва да се сложи край на виждането, че политиката е място, където може да се постигнат облаги. Необходимо е да се даде път на можещите, а в тази насока категорично има какво още да се желае.
Авторитарна партия ли е ГЕРБ?
Авторитарна? Не. ГЕРБ е лидерска партия и това е напълно нормално. Енергията на г-н Бойко Борисов е движещата сила, но когато заслужиш доверие на база постигнати резултати, получаваш нужната свобода. Така че всеки има шанс за изява в рамките на партията. В ГЕРБ сме екип.
Като ново лице в политиката какво искаш да кажеш на младите българи?
Да бъдат активни и да се включват в политическия живот. Само така може да се стигне до подмяна на модела и лицата, които гледаме толкова много години.
Как може да стане това, как хората ще започнат да се интересуват от политика?
В крайна сметка, когато гласуваш, ти определяш и как ще живееш. Дори това трябва да е стимул за участие в политическия живот. Крайно време е хората да погледнат на политиката като нещо, което може да промени живота им в положителна посока, а не само да го свързват с негативи. Освен това партиите трябва да забравят практиката да мислят за гражданите само по време на избори и да бъдат активни само тогава, когато им трябват гласове. За това в ГЕРБ залагаме на прекия контакт с гражданите, и то не само по време на кампания. Партиите трябва да инвестират в своите членове, за да може да се гарантира това, че когато те спечелят позиции, ще разполагат с нужните за адекватно управление личности. В тази връзка по инициатива на младежите в ГЕРБ бяха проведени две политически академии, редица обучения и специализации в страната и чужбина.
Ти си мажоритарен кандидат на ГЕРБ. Мислиш ли обаче, че от промяната на изборните правила и въвеждането на мажоритарен елемент има някаква полза?
Не. Изменението на правилата стана много късно и по начин, който не е ясен за хората. Такава система няма смисъл, защото няма да доведе до необходимите резултати. Освен това тя лишава много българи, които живеят в чужбина от правото им да изберат мажоритарен кандидат. Аз лично съм привърженик на пропорционалната система с преференциален вот (като тази на изборите за Европейски парламент), но с по-нисък праг на преференцията. По този начин, от една страна, гражданите ще имат възможността да посочат личността от партийната листа, на която имат най-голямо доверие, а от друга страна, партията гарантира за лицата в дадената листа и носи политическата отговорност за тях.
Защо кампанията за изборите за европейски и национален парламент премина по този странен начин – с малко конкретни предложения и идеи и много омраза към останалите претенденти?
Кампанията наистина преминава по неправилен начин. Вместо да се търсят решения и подкрепа сред хората на база идеи и реални предложения, партиите се нападат една друга. Това определено е в интерес на някои политически сили, които по всякакъв начин се опитват да отблъснат хората от политиката, да отклонят вниманието от реалните проблеми и мерките за разрешаването им. Радвам се, че ГЕРБ водим изцяло положителна кампания с конкретни предложения, това е европейският подход.
Кои партии визираш?
Ами БСП и ДПС. Това са партиите с твърд електорат, които имат интерес от по-ниска избирателна активност и които усилено пречат на реалния предизборен политически дебат. Някои политически сили по всякакъв начин се опитват да отблъснат хората от политиката
Ще спре ли ГЕРБ гласуването с чужди карти?
Силно вярвам в това. Доказваме го с работата в Столичния общински съвет – местния парламент, и съм сигурна, че ще премахнем тази порочна практика и в националния.
Какъв ще бъде първият законопроект, който ще внесеш, ако станеш депутат?
Те са два. Единият е свързан с младежта, другият – с външната политика. Закон за младежта. Той трябва да бъде изграден на база актуализирана стратегия за младежта, като антикризисна мярка, която трябва да разработим. Отново поставяме младите в центъра на своята политика. Това е бъдещето на страната и няма никакви съмнения относно това, че именно в тази насока трябва да се работи изключително активно. Закон за зелена карта, който да подобри достъпа на граждани от български произход в чужбина до трудовия пазар в България.
„Старите кучета” са разпознаваеми, но в тях всички видяхме и обратната страна на медала, казва лидерката на МГЕРБ.
интервю на Ана Кочева
– Излизате като мажоритарен кандидат на ГЕРБ на изборите за национален парламент в 24 МИР в София. Ще успеете ли да преборите „старите кучета” от конкурентните партии, които ще заложат и на факта, че са много разпознаваеми?
– Ако избирателите ми гласуват доверие, ще успея. Да, права сте, че т.нар „стари кучета” са разпознаваеми, но е важно и по какъв начин те показаха какво могат. Определено мисля, че всички видяхме и обратната страна на медала. Трите неща, които трябва да притежава една политическа сила, даваща заявка за управление на страната, са: експертен потенциал, политическа воля и гражданска подкрепа. ГЕРБ е единствената партия, която ги притежава и трите, а при всички останали конкурентни партии винаги липсва някой елемент. Изграждането на политически образ в общественото пространство, може да стане чрез сензация /и или чрез постигнати резултати. Винаги до този момент съм доказвала какво мога чрез работа, реални действия и резултати и смятам, че това е правилният начин. Със сигурност е по-бавният, но в крайна сметка аз бих искала да бъда разпознаваема с това, което съм постигнала, а не с това, което съм обещала и не съм изпълнила. – Лидер сте на младежкия ГЕРБ и затова всички ще очакват неконвенционална, свежа, младежка кампания. На хората наистина им е омръзнало еднообразието, еднаквото говорене, еднаквите послания. Как ще ги убедите, че сте „друга”, и заредена с позитивна енергия?
– Така е, политиците, трябва да са близо до гражданите, както преди, по време и задължително след изборите, тъй като успешна политика без гражданите не може да се реализира. Затова аз и моите колеги ще заложим на прекия контакт „лице в лице”, както и който има идеи, предложения, мнение, може да ми пише в http://monikapanayotova.blog.bg/. Младежите и по време на евроизборите и сега ще продължат кампанията си „Гласувай, за да те чуят”, която е разяснителна и мотивираща младите хора да гласуват; надявам се да имаме по-широко медийно покритие, за да достигнат посланията ни до по-широк кръг избиратели. Като цяло ще се заложи и на интернет пространството. Кампаниите на ГЕРБ са семпли, защото нашата целева група са мислещите избиратели, тези, които гласуват за програма и конкретни приоритети, затова разчитам, че много хора ще дадат своя глас, което е единственият начин да се противодейства на тези, които потъпкват демокрацията. Работейки с прекрасни млади хора и екипът, който представлява ГЕРБ, няма как да не съм заредена позитивно, хората могат да се уверят в това като участват в някоя от предстощите ни инициативи, всеки е добре дошъл.
– Да, доста политици заложиха на интернет кампания – направиха се маса Фейсбукове; Сергей Станишев, Иван Костов, Емил Кошлуков ежедневно контактуват по този начин със симпатизанти и опоненти. Мрежата стана едно паралелно пространство и за политическа реклама. При вас част ли е от кампанията или имате други идеи?
– Аз имам фейсбук много преди изборите и ще продължа да го имам и след това.
– Да си представим за миг, че гледате кампанията отстрани и не сте политическа обвързана, а сте просто един млад човек, който иска да гласува. Кой и защо ви убеждава да го направите?
– Мисля, че всички имаме нужда от нов тип кампания, такава, в която има ясни тези и послания. ПР си е ПР, но след като се изключат камерите, работата ни чака. Политиката не е шоу, в което се действа само, когато си в обектива. Затова като мажоритарен кандидат на ГЕРБ, номер 3 в мажоритарната бюлетина на 24 МИР, аз имам два приоритета, които съм обособила на база своето образование и опит като председател на МГЕРБ и преди това като изследовател и директор „Управление на проекти и връзки с обществеността”: • Да докажем, че България може да работи за и с младите /младежка политика/: Това предполага активно участие в изготвяне на закон за младежта и държавна стратегия за мобилизиране потенциала на младежта и инвестиране в нея; контрол върху спазването на критерии за оценка за допустимост, прозрачност и отчетност при изпълнение на проекти по „Младежта в действие 2007-2013г.” и структурните фондове; активизиране на диалога с младите хора, чрез създаване на Национален младежки съвет • Да докажем, че България може да бъде „марка” – гарант за определено качество и потенциал /външнополитически аспект/, т.е. повишаване доверието в страната ни, чрез използване на възможностите за интерпарламентарно сътрудничество; активно възползване от възможностите, които предоставя Лисабонския договор, след влизането му в сила; подобряване защитата на интересите на българските граждани в чужбина; развитие и интеграция на българските общности зад граница, чрез активно участие в изготвянето на Закон за зелена карта. – А нямате ли опасения, че в новия парламент може да Ви се налага да правите компромиси с принципи и убеждения и ако се появи такъв вътрешен конфликт, как бихте реагирали?
– Крайно време е в България всеки, който иска да се занимава с политика да съзнава, че това е обществена сфера, в която ти трябва да си в услуга на обществото, ти носиш отговорността да защитаваш интересите на гражданите, тъй като те ти делегират своя глас. Всяко друго разбиране – примерно, че това е сфера, в която можеш лесно да се облаготелстваш, да станеш известен, е погрешна и резултатите са налице. Аз лично разсъждавам по този начин и работя с млади хора, които имат същия подход, затова е важно колкото може повече този модел на поведение да се налага, а единственият начин това да стане е да бъдеш вътре и да действаш на принципа на добрия пример.
– Как реагират най–близките Ви на намерението да се занимавате с политика, да станете „част от играта”?
– Имам най-прекрасните близки хора около себе си, защото винаги съм имала свобода на избора и пълна подкрепа, в каквато и посока да реша да поема, за което безкрайно им благодаря.
– Накрая един блиц с по–лични въпроси: Остава ли Ви време за личен живот?
– Малко, за съжаление. При първа възможност се виждам с приятелите и близките си, в повечето случаи това става за сметка на по-малко часа сън, но няма как, а и аз обичам да съм активна.
– Кой е последният филм, който гледахте и кога беше това?
– „Маркъс” с участието на Хю Грант, на домашно DVD, след изборите за Европейски парламент и преди новината за Парламентарните.
– Каква музика предпочитате?
– Френска музика, понякога ми липсва финеса на френската култура и дипломация.
– Как почивате най–добре?
– Пътувайки с приятели, разхождайки се около морето. Релаксирам най-добре, когато около мен има слънце, положително настроени, душевно богати и с хубаво чувство за хумор - хора.
– Какво може да ви вбеси?
– Некоректността и непочтеността.
– Първото нещо, което на направите сутринта на 6 юли?
– Ще изнеса презентация в Съвета на Европа, по въпросите за разширяването на Западните Балкани, т.к на 5 юли, след като гласувам сутринта летя за няколко дни до Страсбург по линия на Училище за политика. Мисля, че най-малко очаквахте този отговор /смее се/. Иначе, разбира се, надявам се да се поздравим с колегите за пълна победа и задължително ще благодаря на екипа, с който работим, защото кампанията и политиката като цяло е отборна игра, няма ли всеки усещането, че е важна частица от един пъзел, магията не се получава.
Председателят на МГЕРБ и мажоритарен кандидат за народен представител от 24 МИР София Моника Панайотова взе участие в дискусионен форум, организиран от фондация ‘Фридрих Еберт’ на тема ‘Между изборите – опитът и перспективите на младите политици’.
В дискусията участваха представители на младежките структури на основните политически сили в страната, както и финалистите от проекта за млади лидери на БНТ ‘Големия избор’. Сред обсъжданите въпроси бяха тези, свързани с опита и впечатленията от кампанията и резултатите от проведените избори за европейски парламент, както и очакванията на младите за предстоящия парламентарен вот.
След края на официалната част от програмата, участниците имаха възможност в неформална обстановка да разговарят и обменят идеи относно възможностите и перспективите за активизиране на гражданската и политическа позиция на младите хора в страната.
По повод 1 юни – Деня на детето Младежки ГЕРБ-София организира инициатива „Избери европейското бъдеще за своето дете”, която се проведе в Южния парк. Младежите раздадоха стотици гербери на младите родители, извели децата си в слънчевия неделен ден.
С инициативата младите хора искаха да покажат, че всеки родител може да допринесе за бъдещето на своето дете и за това то да живее в една европейска България като даде своя глас за ГЕРБ на 7 юни 2009.
Инициативата е продължение на кампанията на МГЕРБ София за активен диалог с жителите на столицата.
МГЕРБ проведе регионална среща в гр. Радомир, на която присъстваха най-младият кандидат за евродепутат от листата на ПП ГЕРБ и председател на МГЕРБ Моника Панайотова. В срещата взеха участие и координаторът на МГЕРБ София Йоанна Дочевска, орг. секретарят на МГЕРБ София Анна Пашанска, координаторът на МГЕРБ Кюстендил Милен Николов, както и членове от съответните структури.
Срещата бе по инициатива на координаторът на МГЕРБ за област Перник – Денислав Захариев и общинският съветник от Радомир – Радослав Йорданов и събра над 60 младежи на възраст между 18 и 31 години.
Моника Панайотова приветства младежите и обясни трите основни приоритета на МГЕРБ, а именно – инвестицията в кадри, граждански инициативи и международни приоритети.
На 24 май МГЕРБ организира инициатива „24 май – Кирилицата – част от многообразието, което прави ЕС уникален”, която имаше за цел да покаже, защо е важно да се гордеем, че сме достойни граждани на Европа и че е необходимо всеки от нас да изрази своя глас.
Мероприятието протече през неделния ден, като МГЕРБ София съчета празника с пряк диалог с гражданите, като продължение на кампанията си за активен диалог с жителите на столицата.
Младежите подариха на гражданите на София хиляди папируси, носещи послание за празника, които да им напомнят, че хората, които ще изпратим в Европейски парламент са изпратени от всеки един от нас и всеки гражданин трябва да изрази гласа си на 07 юни 2009!
Освен в София, инициативата беше проведена и в Кюстендил, където премина със също толкова голям успех.
Моника Панайотова е на 25 години. Тя е магистър по Международни икономически отношения от УНСС и със специализация „Управление на международни проекти". Председател на младежката организация на ГЕРБ. До 2008 г. е директор „Проекти и връзки с обществеността" в Института за икономическа политика. Има специализации в областта на външните отношения. Владее френски и английски.
Въпрос: „В каква посока трябва да се развива ЕС - към Европейски съединени щати или към Европа на нациите?"
Моника Панайотова: „ГЕРБ, като част от ЕНП, подкрепя модела „ЕС - федерация" и в тази връзка ние ще работим за приемането на Лисабонския договор. За Европейски съединени щати все още е рано да се говори. Предизвикателство пред Европа е да се изгради европейска идентичност и това ще бъде една от основните цели в бъдеще пред ЕС по-широка интеграция в ЕС. „
Въпрос: „Какво мислите за бъдещото разширение на съюза - трябва ли и кога страните от Западните Балкани и Турция да станат членки на ЕС?"
Моника Панайотова: „ГЕРБ подкрепя присъединяването на Западните Балкани и европейската перспектива за членство. Но пред тях седят три основни предизвикателства: едното е финансовата криза; второто е Лисабонският договор, защото както каза Никола Саркози без Лисабонски договор разширяването е невъзможно; и трето - двустранните взаимоотношения. Ние подкрепяме разширяването на Балканите и неслучайно сме направили редица двустранни инициативи със сестрински партии към ЕНП от региона за преодоляване на негативните стериотипи в отношенията между държавите от района и по-тясната индентификация с Европа."
Въпрос: „Какви трябва да се приоритетите на българското членство в ЕС?"
Моника Панайотова: „Приоритетна задача на всички е да се възстанови доверието към страната, да се възстанови имиджа на България в ЕС, за да може да бъдат отпуснати средствата за страната. Крайно време е да бъдем активен участник в дневния ред на ЕС и в тази връзка трябва да бъдем активни при присъединяване на нашите съседи към ЕС."
Въпрос: „А какви биха били вашите лични приоритети, ако бъдете избрана за представител на България в Европейския парламент?"
Моника Панайотова: „Аз бих работила върху тези два, които споменах, плюс акцент върху образованието и това гласът на младите наистина да бъде чут в Европа."
Моника Панайотова е кандидат за евродепутат от ГЕРБ и е на седмо място в изборната листа.
Младежката организация на ГЕРБ – МГЕРБ започна своята дейност през април 2006 г. Нейната цел бе да подпомага дейностите на Сдружение ГЕРБ, да развива и утвърждава гражданското общество, в контекста на европейската интеграция и просперитет на България.
През 2007 г. МГЕРБ взе активно участие в предизборните кампании за европейски и местни избори на ПП ГЕРБ.
Междувременно МГЕРБ продължи своята работа в разпространението на десноцентристките ценности в България.
През 2008 г. МГЕРБ се учреди официално, като младежката организация на ПП ГЕРБ.
Всеки, който иска да стане наш член може да посети сайта на ПП ГЕРБ на адрес www.gerb.bg и да изтегли от него необходимите документи за членство, намиращи се в секцията "Стани наш член".
Така попълнените документи се подават в съответния районен клуб на ГЕРБ по постоянен или настоящ адрес (адресите на клубовете също може да откриете на сайта на ГЕРБ), след което се чака решение на Изпълнителната комисия на партията.
София, площад България 1, НДК– Административна сграда етаж 17 политическа партия ГЕРБ ел. поща: mgerb.gerb@gmail.com телефон: +359/2/490 13 13 факс: +359/2/ 490 09 51