19.07.10 г.
Как разбрахте, че ставате председател на парламентарната комисия по европейски въпроси и защо приехте поста?- Кандидатурата ми е била обсъдена на заседание на изпълнителната комисия на ГЕРБ. Колегите ме уведомиха след заседанието за решението. Беше изненадващо за мен, но осъзнавам изключителната отговорност, която поемам, заставайки начело на тази комисия.
Имахте ли среща с премиера Бойко Борисов?
- С него съм в контакт, защото отговарям за работата на младежката организация на ГЕРБ и за международните отношения на партията. В този смисъл не беше необходимо да има предварителна среща.Тоест премиерът не ви е питал, например "Моника, какво ще кажеш да оглавиш комисията по еврофондовете"?
- Да, попитаха ме след това. Общо взето, решението беше на цялата комисия, защото премиерът Борисов беше преди това в парламента на заседание на група. Така че това е общо решение.Откога имате интерес към управлението на еврофондовете, защото досега не бяхте член на тази комисия, и запазвате ли си мястото в комисията по външна политика?
- Запазвам мястото си в комисията по външна политика и отбрана. При първоначалното определяне на състава на комисиите ръководството на ГЕРБ беше преценило, че трябва да бъда в тази комисия. Не съм се отделяла обаче от европейската тематиката, защото външната политика на страната е свързана с външната политика на ЕС.
Отделно съм работила по проекти, свързани с ЕС. Преди да стана член на ГЕРБ, бях в неправителствената организация "Институт за икономическа политика". Занимавахме се с проекти със страните от Югоизточна Европа с акцент върху присъединяването на държави от Западните Балкани. Успоредно завърших магистратура по управление на проекти с магистърска теза на тема "Културният фактор при управление на международни проекти".
А работили ли сте по европейски проекти, свързани конкретно с България?
- Институтът за икономическа политика има реализиран проект по оперативна програма "Административен капацитет", както и редица проекти, свързани с европейската ни интеграция. Затова казвам, че не съм се отделяла от тази тематика, просто не бях в тази комисия до този момент.Кои ще са първите неща, които ще направите в комисията по еврофондовете?
- В момента съм в период на адаптация, запознаване с приоритетите на предишния председател. Предстои да излезе докладът на Европейската комисия за напредъка на България, както и докладът на парламентарната комисия по еврофондовете за усвояването им през първите шест месеца на 2010 г.
Първото предизвикателство, което ни предстои, е свързано с влизането в сила на Лисабонския договор и ролята на националните парламенти. Те вече ще имат ключова роля при формиране на законодателството на ЕС. Когато идва даден нормативен акт, той ще минава през нас и ресорните комисии в националните парламенти.
В рамките на 8 седмици ние ще трябва да дадем становище, в случай че имаме съображение по даден нормативен акт. Ако една трета от държавите - членки на ЕС, не одобрят законопроекта, той отново ще се върне в ЕК. Едва когато има съгласие, законопроектът ще влезе в Европейския парламент. От тази гледна точка като капацитет и като навременна реакция това е предизвикателство пред нас като национален парламент.Другото предизвикателство е свързано с контрола върху европейските средства. Изключително важно е ускоряването на плащанията по оперативните програми. Със създаването на поста на министър по европейските фондове се наблюдава значителен прогрес по отношение на плащанията и договарянията по проектите.
За юли 2009 г., когато поехме управлението на страната, плащанията бяха 0.67%, а сега сме на 4.6%. При договарянията сме на 43% от бюджета на средствата, докато миналата година по това време бяхме на 10%. Има прогрес, но целите ни са по-високи - плащанията да достигнат между 10 и 18%, а договорените средства - до 50% до края на годината. Въпрос на време е нещата да се случат.
Бихте ли казали какво разбирате под значителен прогрес в усвояването на средствата, защото видимо не се вижда и усеща?
- За юли 2009 г. плащанията бяха 0.67%, а сега сме на 4.6%. Това е видим ръст.Да, с едно фиктивно плащане по инициативата "Джереми" от 200 млн. евро, което обаче не е стигнало до крайните бенефициенти. В същото време плащанията към бизнеса по "Конкурентоспособност" са незначителни.
- Има голям напредък по отношение на комуникацията и информираността. Създаде се и вече работи системата ИСУН, която следи разходването на средствата. Няма как нещата да се случат с магическа пръчка изведнъж. За "Джереми", доколкото съм запозната, ако не е реагирало правителството, сме рискували да загубим тези 200 млн. евро.
Сега сме запазили възможността да достигнат до крайните бенефициенти. Загубихме повече от година при стартирането на оперативните програми. Когато бях в неправителствения сектор, всеки ден чакахме да бъдат пуснати. Така че загубихме много време още в началото, защото нямаше необходимия административен капацитет и политическа воля.
Казахте, че институтът, в който сте работили, е изпълнил проект по "Административен капацитет" (ОПАК), която беше една успешна програма при предишното правителство. Сега четири месеца няма никакви плащания, това нормално ли е?
- Не съм следила пряко ОПАК през последните месеци, но министър Дончев твърди, че показателите й са добри. Когато комисията по еврофондовете подготви доклада за първата половина на годината, ще бъдат отбелязани и напредъкът, и недостатъците. Докладът ще бъде обективен.Какво очаквате от доклада на Европейската комисия за България?
- Оптимист съм, защото комуникацията с Брюксел е подобрена. Правим всичко при пълна прозрачност. Стремим се да се избегне т. нар. ефект на изненадата, който се случваше преди. Един от приоритетите на ГЕРБ по време на европейските избори беше подобряване на имиджа на страната. Направихме значителни крачки в тази посока.
Това може да се види в кореспонденцията на министър Дончев с ЕК. Българският еврокомисар Кристалина Георгиева е изключително добре възприеман. Удоволствие е, когато ходя в Брюксел и в неформални разговори асоциират България с българския еврокомисар. Казват "г-жа Георгиева - прекрасно предложение от страна на България".
В такива моменти ми е приятно, че съм от България и че се оценява работата на страната ни. Сега предстои гласуването на европейската дипломатическа служба. Г-жа Георгиева е един от заместниците на върховния представител за общата външна политика и сигурността на ЕС Катрин Аштън.
Това го знаем всички, но според мен не е свързано пряко с работата на комисията, която оглавявате.
- Как да не е свързано? Комисията е по европейски въпроси и работата на ЕК, доклада на ЕК и всичко, което се случва в Брюксел, е пряко свързано с работата ни.Искате да кажете, че г-жа Кристалина Георгиева може да повлияе върху доклада на ЕК за България?
- Не ми вменявайте неща, които не съм казала.А защо акцентирате върху това назначение?
- Казвам, че комуникацията е изключително подобрена и имиджът на страната ни се подобрява. За да има положителни оценки в доклада, е необходимо да имаш положителен имидж. Казвам нещата реални, такива, каквито са. Такива ги усещам, отивайки в Брюксел. И преди това съм пътувала и знам какво беше отношението към България.Може ли да се каже тогава, че в доклада на Брюксел за България, който предстои да излезе, няма да има изненади за българското правителство.
- Преките контакти, постоянната връзка с Брюксел означава, че във всеки един етап комисията има поглед какво се случва.
Опитвам се да разбера дали очаквате един изцяло положителен доклад от Брюксел?
- Няма как да е изцяло положителен, защото не живеем в идеални условия. Знаете какво заварихме като наследство. Също така сме в криза. Докладът ще бъде обективен и ще бъдат отчетени правилните крачки, които са предприети в определени сектори, като например в това, което винаги е било приоритет на правителството на ГЕРБ - борбата с корупцията, вътрешния ред и сигурността. Това смятам, че ще се случи. Какво ще излезе, ще го видим на финала.
По кои въпроси очаквате критики?
- Няма как да кажа на този етап, мога само да предположа, че по отношение на правосъдието ще има забележки. Никога не може всичко 100% да е идеално, но се правят опитите и крачки нещата да се подобрят. Тези моменти трябва да се отчитат.